kontroluj cukrzycę z nami
A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Cukrzyca typu 1 - leczenie

Do głównych form leczenia cukrzycy typu 1 należy:

1. Insulinoterapia.

 Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, osoby chore na cukrzycę  typu 1 bezwzględnie powinne podczas leczenia  przyjmować insulinę. Do okresu leczenia insulinoterapią dodać należy również czas remisji choroby (dotyczy głównie cukrzycy typu 1 i LADA). Zaleca się stosowanie wielokrotnych podskórnych dawek insuliny przy użyciu pena lub ciągłego podawania insuliny za pomocą osobistej pompy insulinowej:

- do każdego posiłku

- do ewentualnych korekt glikemii 2 godziny po posiłku

- do ewentualnych korekt glikemii podczas choroby

- do ewentualnych korekt glikemii podczas wysiłku fizycznego

- znajomość fizjologicznej ilość insuliny jaką nie powinno się przekraczać

Długotrwałe stosowanie ponad fizjologicznych ilości insuliny może prowadzić do niekorzystnych zmian (powikłań), a także nadmiernego przyrostu masy ciała.

2. Edukacja.
 
 Drugim ważnym czynnikiem leczenia i kontrolowania cukrzycy jest edukacja. Prowadzona, przy współpracy z wykwalifikowanym edukatorem diabetologicznym ma celu usamodzielnić chorego na umiejętność modyfikowania dawek insuliny zgodnie z zapotrzebowaniem.

 Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korekty dawek insuliny w odpowiedzi na:

- zmiany w posiłkach (np. znajomość indeksu glikemicznego, przeliczania ww i wbt)

- zmiany stylu życia (np. reakcja na zmiany w pracy)

- zmiany w aktywności fizycznej

- na wczesne objawy (indywidualne) hipoglikemii.

 Należy zapamiętać - warunkiem skutecznego leczenia jest prowadzenie samokontroli glikemii z użyciem glukometru i odnotowywanie tego w dzienniczku. Wykorzystać można również programy komputerowe, systemy CGM. Ułatwiają one optymalizację wyrównania cukrzycy szczególnie u pacjentów z częstymi epizodami hipoglikemii, hipoglikemią nocną, hipoglikemią ciężką czy dużymi dobowymi wahaniami glikemii.

3. Dieta.

 Każda osoba chora na cukrzycę powinna zaznajomić się z zdrową dietą opartą na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Umiejętne dobieranie produktów podawane w pięciu posiłkach dziennie, obniża znacząco powstawanie powikłań cukrzycowych. Wiedzę na temat odpowiedniej diety każdy diabetyk powinien uzyskać po konsultacji z dietetykiem.

4. Aktywność fizyczna (sportowa).

Cukrzyca typu 1 nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu przez diabetyków. Jednak aby sport (aktywność fizyczna) był bezpieczny dla osoby chorej musi znać swój organizm i jego reakcję na wysiłek fizyczny. Rodzaj wykonywanej aktywności sportowej detrminuje do wprowadzania odpowiedniego przygotowania np:

- wysokokaloryczne śniadanie przed startem

- rozpoczynanie wysiłku przy indywidualnie dobranym wysokim poziomie glukozy we krwi

- częstotliwość podawanie węglowodanów prostych w odpowiedzi na zapotrzebowanie

Wysiłek fizyczny należy zaczynać po konsultacji z lekarzem diabetologiem przy współpracy z przeszkolonym fizjoterapeutą lub trenerem personalnym.

 

 

 

data-matched-content-rows-num="3"      data-matched-content-columns-num="3"