Przeszkolone psy wyczuwają hipoglikemię

 Hipoglikemia to nagły, niekontrolowany spadek poziomu glukozy (cukru) we krwi. Występuje u osób chorych na cukrzycę na wskutek np zbyt dużej ilości podanej insuliny lub wzmożonej aktywności. Poczucie zmęczenia, drgawki, osłabienie, problemy ze wzrokiem, utrata przytomności to tylko kilka z objawów obniżonego poziomu cukru (więcej o hipoglikemii tutaj…).

  Najlepszym sposobem w takiej sytuacji jest podanie pacjentowi tzw węglowodanów prostych (glukoza, cukier).

 Ważne jest zatem, by umieć wychwycić zbliżające się niebezpieczeństwo i zapobiec groźnym konsekwencjom. W tym pomóc mogą specjalnie trenowane psy. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge podejrzewali, że coś musi się zmieniać w oddechu pacjenta, kiedy stężenie cukru w jego krwi się obniża. Podejrzenia znalazły potwierdzenie w eksperymentach. Naukowcy sztucznie obniżali (w kontrolowanych warunkach) stężenie poziomu cukru we krwi u ośmiu pacjentek z cukrzycą typu 1. Jednocześnie analizowali ich oddechy za pomocą spektrometru. Zauważyli, że w stanie hipoglikemii w wydychanym powietrzu jest znacznie (nawet dwukrotnie) więcej niż normalnie izoprenu (najczęściej występującego w ludzkim ciele węglowodoru). Doszli do wniosku, że chemiczny skład wydychanego powietrza pokazuje zmiany poziomu glukozy we krwi. To spostrzeżenie może tłumaczyć, dlaczego psy są w stanie wykrywać hipoglikemię, które mają dużo lepiej rozwiniety zmysł węchu niż człowiek. Dodatkowo eksperyment może stanowić punkt wyjścia do opracowania testu, który będzie mógł wykrywać aktualny poziom cukru bez konieczności badania samej krwi.

 Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i Uniwersytetu w Dundee poinformowali, że u diabetyków korzystających z pomocy zwierząt, stężenie krwi rzadziej przekracza normę. Skutkuje to zminimalizowaniem ryzyka wystąpienia komplikacji zdrowotnych związanych z hipoglikemią. Dzięki temu wydaje się że odpowiednio przeszkolenie psy mogą ostrzegać osoby chore na cukrzycę o zbyt niskim lub wysokim poziomie cukru we krwi.  

 Niestety liczba psów wyszkolonych do wyczuwania zmian stężenia glukozy we krwi pacjentów jest jeszcze zbyt mała. Dla przykładu, na zwierzęta z Medical Detection Dogs, czyli organizacji, która udostępniła czworonogi na potrzeby badania, w tym momencie trzeba czekać ok. 3 lat.

 Dlatego też, w przypadku, gdy dany diabetyk martwi się brakiem odpowiedniej kontroli nad objawami cukrzycy, powinien pomyśleć także o innych możliwościach, takich jak specjalna edukacja, która pomaga lepiej zrozumieć schorzenie i radzić sobie z nim.

 

 

data-matched-content-rows-num=”3″ data-matched-content-columns-num=”3″

Podobne wpisy