Pomiar poziomu glukozy – soczewki kontaktowe

 Nie od dziś badacze z całego świata próbują znaleźć sposób na alternatywny pomiar cukru u diabetyków. Popularne glukometry, które dziś są bardzo dokładne mają jedną wadę – zmuszają do nakłuwania palców wiele razy w ciągu dnia. Naukowcy z Korei Pd pod kierownictwem Jang-Ung Park z Narodowego Instytutu Nauki I Technologii opracowali a następnie stworzyli tzw monitor glukozy, służący do pomiaru poziomu cukru we krwi. Aparat (obiektyw) został wprowadzony do miękkiej soczewki kontaktowej a pomiar odbywa się we łzach. Na tę chwilę istnieją już testy i badania in vivo na temat tego typu pomiarów glukozy. Otrzymane dane zostają przesłane bezprzewodowo do przenośnego urządzenia. Oczywiście nie jest to pierwsza próba tego typu badania cukru (np soczewki Google).

Udostępnij 

 Jednak nowy obiektyw ma (wg twórców) kilka poprawek w stosunku do wcześniejszych prototypów. Poprzednie obiektywy były za sztywne z bardzo delikatną elektroniką. Utrudniały widzenie i mogły doprowadzić do uszkodzenia oczu. Urządzenie z Korei jest bezpieczniejsze poprzez lepszą stabilność, mniej podatne na pęknięcia oraz charakteryzuje się większą wygodą noszenia. Dodatkowo zwiększono rozciągliwość obwodów elektronicznych. Gdy poziom glukozy we krwi przekroczy normy, wówczas wyświetlacz LED wyemituje nieinwazyjne światło w kierunku oka lub na zewnątrz. Jest to o tyle ważne, że osoby z otoczenia mogą zauważyć  hipoglikemię lub hiperglikemię szybciej nim nastąpi reakcja chorego np. dziecka. Inteligentna soczewka zintegrowana z obiektywem zapewnia pomiar w czasie rzeczywistym. 



Kilka lat temu świat obiegła informacja o soczewkach firmy Google. Wówczas tak jak i dziś naukowcy przyznają, że jeszcze długa droga (ok 5 lat) do wprowadzenia soczewek na rynek. Obiektyw nie był jeszcze testowany na ludziach, choć w testach na zwierzętach nie zaobserwowano szczególnych zagrożeń. Należy się uzbroić w cierpliwość dbać o dobre wyrównanie cukrzycy, a technologia która zmienia świat – napewno pomorze diabetykom.

 Wyniki badań: internetowe wydanie czasopisma Science Advances.

data-matched-content-rows-num=”3″      data-matched-content-columns-num=”3″

Podobne wpisy