wymiennik białkowo – tłuszczowy wbt

 Do trzech najważniejszych składników naszego pokarmu należą: węglowodany, białka oraz tłuszcze. Znajomość obliczania wymienników białkowo – tłuszczowych (wbt) jest bardzo przydatna w cukrzycy. Szczególnie podczas terapii przy pomocy osobistej pompy insulinowej. Gdzie jest możliwość przedłużania i rozkładania podawania insuliny do posiłku w postaci bolusów złożonych i przedłużonych. 

 Jeśli korzystasz z penów (wstrzykiwaczy), znajomość wymienników białkowo – tłuszczowych (wbt) również pomoże lepiej kontrolować glikemię.

 Osoby leczące cukrzycę tabletkami także powinne brać pod uwagę ilość wymienników białkowo – tłuszczowych we własnej diecie i odpowiednio podać sobie leki. Szczególnie należy uważać na zbyt duże porcje białka, gdyż i u nich również wzrost glikemii po posiłkowej nastąpi z opóźnieniem. 

1WBT = 100 kcal białek i tłuszczów w danym produkcie

1 g poszczególnych składników pokarmowych dostarcza nam:

1 g węglowodanów = 4 kcal

1g białek = 4 kcal

1g tłuszczów = 9 kcal

Przykład: 11 g mięsa w posiłku to już jeden wymienik białkowo – tłuszczowy

Obliczanie:

Na początek obliczanie wbt wydaje się trudne, jednak z czasem dojdziesz do wprawy. Stosunkowo proste jest obliczanie WBT w posiłkach złożonych tylko z tłuszczy i białek (mięso, wędliny, sery żółte, śmietana). Potrzebne będą Ci jedynie tabele kaloryczne, powszechnie dostępne w internecie, gdyż wartość kaloryczna takiego posiłku pochodzi tylko z białek i tłuszczów.

Przykład:

Produkty, które nie zawierają węglowodanów – dzielimy ilość kalorii przez 100 i uzyskujemy ilość wbt.

np. śledź w oleju 100g

białka-16,4

tłuszcze-26,5

węglowodany-0,0

kcal-301

Najprościej, dzielimy 301 kcal na 100 = 3,00 WBT

Obliczenia trochę bardziej się komplikują, kiedy zjemy np. chleb z masłem i serem lub/ i z kiełbasą. W takiej sytuacji musimy oddzielnie obliczyć wartość kaloryczną dla wędliny, sera oraz masła, i oddzielnie wartość ww (wymieniki węglowodanowe) dla węglowodanów. 

Można sobie ułatwić życie jeśli kupujecie te same sery i wędliny. Przecież każdy ma ulubione produkty. Po jakimś czasie będziecie wiedzieć, że plaster waszej ulubionej szynki wielkości ok. 1/2 dłoni ma tyle a tyle wbt.

glukoza.pl

 

 

data-matched-content-rows-num=”3″ data-matched-content-columns-num=”3″

Podobne wpisy