Trening HIIT obniża ryzyko chorób serca w cukrzycy typu 2
Cukrzyca typu 2 zalicza sie do chorób cywilizacyjnych. Należy do chorób przewlekłych o podłożu endokrynologicznym. Szacuje się że, na świecie choruje ponad 400 milionów ludzi w różnym wieku, a w połowie z nich nie została jeszcze zdiagnozowana. Problemem rozwoju cukrzycy typu 2 jest jej późne rozpoznanie. Często przypadkowe, w trakcie badań w kierunku innych chorób. Powoduje to że, podczas nowego zdiagnozowania cukrzycy typu 2 pacjenci mają już powikłania związane z długo nie leczoną chorobą. Za powstawanie szkodliwych następstw odpowiedzialna jest nie korygowana hiperglikemia (poziom glukozy we krwi ponad normy). Przyczyną powstania hiperglikemii jest insulinooporność. Powstaje na wskutek przeciążenia komórek beta trzustki (m in. dietą, stresem, chorobami wewnętrznymi). Komórki beta trzustki nie produkują odpowiedniej ilości insuliny która ma za zadanie wprowadzać glukozę do komórek organizmu. Nadmiar glukozy krąży we krwi, powodując powikłania cukrzycowe. Jednym z powikłań oprócz cukrzycowej choroby oczu, cukrzycowej choroby nerek może być osłabienie funkcji serca.
Naukowcy z University of Otago w Dunedin (Nowa Zelandia) przeprowadzili badania, które wykazały że, ćwiczenia o wysokiej intensywności mogą mieć wpływ na ochronę serca w przypadku chorych na cukrzycę typu 2. Grupa jedenastu uczestników z cukrzycą typu 2 brała udział w 25 min sesjach treningowych w okresie 3 miesięcy wykorzystując trening HIIT. W tym, czas intensywnego wysiłku wykorzystując trwał 10 min.
Trening HIIT High Intensity Interval Training (intensywny trening interwałowy) to odpowiednio zaplanowany wysiłek fizyczny. Charakterystyczną cechą treningu są szybkie, intensywne ćwiczenia, zwiększające wartość tętna w krótkim czasie po którym następuje odpoczynek. Trening może opierać się na popularnych ćwiczeniach oraz wykorzystywać różną aktywność sportową np. bieganiu, jazdy na rowerze, pompki, skakanie na skakance itd. Czas trwania okresów intensywnego i umiarkowanego wysiłku ustala się indywidualnie w zależności od kondycji ćwiczącego. Stosunek wykonywania ćwiczeń do odpoczynku powinien wynosić na 1:2 dla początkujących i średnio zaawansowanych lub 1:1 dla zaawansowanych. Czas trwania nie powinien przekraczać 30 minut. Ten rodzaj wysiłku fizycznego wpływa na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększa wydolność krążeniowo – oddechową, oraz poprawia kondycję. Wykazano że, trening HIIT daje trzy razy lepsze efekty w odchudzaniu niż ćwiczenia kardio.
Po wykonaniu pomiarów czynności serca na początku i końcu badania w grupie ćwiczących, porównano je z grupą osób które, nie brały udział w treningach. Zaobserwowano poprawę pracy serca i układu krążenia, co ważne pozytywne reakcje zaobserwowano bez zmian w dotychczasowym indywidualnym leczeniu cukrzycy oraz diecie.