Diabetyk a praca sezonowa zagranicą
Co roku wiele młodych osób chorych na cukrzycę typu 1 decyduje się na wyjazd zarobkowy. Powodów jest wiele: zarobienie na wakacje, opłacenie studiów czy chęć zdobycia doświadczenia zawodowego. Praca, która czeka na takich pracowników, jest najczęściej krótko terminowa, ale za to bardzo wymagająca, zmienna i często odbywa się w trudnych warunkach, jak ogrodnictwo, budowlanka czy przemysł spożywczy. Przygotowanie takiego wyjazdu stanowi duże wyzwanie dla osoby chorej na cukrzycę, która musi uwzględnić wiele kwestii związanych ze zdrowiem, a także organizacją pracy i transportu.
Pierwsze kroki przed wyjazdem
Osoba z cukrzycą powinna skonsultować się ze swoim lekarzem diabetologiem, który oceni, czy nie ma przeciwwskazań do podjęcia pracy w takich warunkach. Dodatkowo lekarz wskaże, czy są konieczne dodatkowe badania, które powinny zostać wykonane przed wyjazdem. Warto, by lekarz wystawił zaświadczenie o stanie zdrowia, które powinno zawierać:
- typ cukrzycy, na którą choruje pacjent
- rodzaj leczenia (np. indywidualna pompa insulinowa lub peny)
- rodzaj insuliny stosowanej lub inne leki, takie jak tabletki
Tego typu dokument można znaleźć w internecie w formie gotowego wzoru.
Ubezpieczenie zdrowotne i zabezpieczenie medyczne
Bardzo ważnym elementem jest również ubezpieczenie zdrowotne. Osoba chora na cukrzycę powinna posiadać kartę EKUZ 111, która uprawnia do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej. Warto jednak pamiętać, że zakres tego ubezpieczenia jest ograniczony, dlatego konieczne jest wykupienie dodatkowej polisy. Powinna ona obejmować leczenie następstw chorób przewlekłych, co jest opcją dostępną u większości towarzystw ubezpieczeniowych.
Sprawy organizacyjne: Lodówka na insulinę
Podczas rozmowy z pracodawcą lub firmą organizującą wyjazd należy upewnić się, czy miejsce zakwaterowania dysponuje lodówką. Będzie to niezbędne do przechowywania insuliny. Jeśli w pokoju nie ma takiej lodówki, warto pomyśleć o zakupie przenośnej wersji (np. turystycznej lub samochodowej), szczególnie jeśli ma ona zasilanie na prąd. Warto zwrócić uwagę na to, że czasem dostępna jest tylko jedna lodówka na kilka lub kilkanaście osób. W takim przypadku należy odpowiednio zabezpieczyć insulinę, np. w pojemniku z bardzo wyraźnym opisem (najlepiej w języku angielskim oraz języku kraju, w którym będzie się pracować). Ważne jest, aby współlokatorzy byli świadomi naszej choroby i wiedzieli, jakie leki znajdują się w lodówce.
Jakie leki zabrać na wyjazd?
Podstawową trudnością w przypadku wyjazdu jest określenie, ile leków będzie potrzebnych na czas pracy za granicą. Na decyzję o zapasie leków wpływa wiele czynników: rodzaj wykonywanej pracy, warunki pogodowe, poziom aktywności fizycznej i inne. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę możliwość utraty lub zniszczenia leków podczas podróży.
Zaleca się, by zabrać ze sobą:
- Zapas leków (insulina, tabletki) – najlepiej o 1/3 więcej niż w codziennych warunkach życia.
- Dwa peny (jeden zapasowy) oraz igły lub wkłucia do pompy insulinowej na około 14 dni dłużej niż planowany wyjazd.
- W razie potrzeby zapasową pompę insulinową z zapisanymi danymi o bazie.
- Glukometr, zapasowe paski i lancety.
- Baterie do glukometru i pompy insulinowej.
- Glukozę w tabletkach lub żelu, a także glukagon w razie hipoglikemii.
- Paski Ketodiastix do oznaczania ketonów i glukozy w moczu na wypadek hiperglikemii.
- Identyfikator chorego w formie silikonowej bransoletki z napisem w języku angielskim, np. „I’m diabetic”.
Monitorowanie glikemii i współpraca z innymi
Jeśli chory na cukrzycę nie pracuje na co dzień w warunkach intensywnego wysiłku fizycznego, powinien częściej monitorować poziom glukozy we krwi, szczególnie w pierwszych dniach pracy. Ważne jest, by poinformować współpracowników o chorobie i prawidłowych reakcjach w przypadku wystąpienia hipoglikemii.
Dodatkowo, w miejscu pracy należy zawsze mieć pod ręką zapas glukozy (np. w tabletkach) lub butelkę napoju typu cola. Ze względu na większą podatność na choroby skóry, osoby chore na cukrzycę powinny szczególnie dbać o higienę i wybierać wygodne obuwie oraz skarpetki wykonane z naturalnych włókien.
Podsumowanie: Język i bezpieczeństwo
Poznanie kilku podstawowych słów związanych z cukrzycą w języku kraju, w którym będzie się pracować, może znacząco ułatwić ewentualną interwencję służb ratunkowych w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z lokalnym systemem opieki medycznej i przetłumaczenie najistotniejszych informacji o chorobie. Przemyślane przygotowanie do wyjazdu pozwoli osobie chorej na cukrzycę na spokojniejsze i bezpieczniejsze wykonywanie pracy za granicą, niezależnie od trudnych warunków.