Drukuj

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Test Coopera
 Aktywność ruchowa to jeden z trzech filarów leczenia i dobrego wyrównania cukrzycy. Każda osoba, także chora na cukrzycę powinna przed podjęciem aktywności sportowej sprawdzić swoją wydolność oraz wytrzymałość. Jest to punkt wyjścia do wprowadzenia odpowiedniego programu aktywności. Służy do tego test Coopera.

 Test został opracowany przez lekarza Kennetha H. Coopera dla sprawdzenia wytrzymałości żołnierzy armii amerykańskiej. Obecnie stosowany powszechnie jako sprawdzian określający maksymalną wydolność krążeniowo - oddechową (tzw pułap tlenowy V02max). Polega na przebiegnięciu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 min.

 Do testu powinno podchodzić się po 3 - 4 tyg treningu i ewentualnych badaniach lekarskich (osoby starsze lub chorujące). Na poczatku wskazana jest rozgrzewka (rozciąganie 10-15 min). Podczas biegu powininno się być maksymalnie zaangażowanym, utrzymać równe tempo i ewentualnie przyśpieszyć na końcu. Dwanaście minut to naprawdę długi czas. W razie zmęczenia, w trakcie testu dopuszczalny jest marsz. Po zakończeniu testu powinno się chwilę potruchtać w miejscu. Nagłe przerwanie wysiłku może spowodować zaburzenie pracy serca. Na zakończenie powinieneś odczuwać solidne zmęczenie. Na podstawie wyniku mozna obliczyć dla siebie przybliżoną wielkość pobierania tlenu :

V02max = (dystans w metrach-504,9)/44,73  (wg Cooper)

 

Poniżej tabela norm testu Coopera z podziałem na wiek i płeć

 

test coopera tabela wyników

 

 

 

data-matched-content-rows-num="3" data-matched-content-columns-num="3"