kontroluj cukrzycę z nami
A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Udostępnij

Każda osoba chora na cukrzycę typ 1 leczona przy pomocy osobistej pompy insulinowej musi zaopatrywać się w zbiorniczki na insulinę. Jest to wymienna, jednorazowa część osprzętu pompy, zbudowana z zbiornika z tłoczkiem oraz złącza dla fiolki z insuliną. Insulina zakupiona w aptece przechowywana jest w w/w fiolce, która pasuje tylko do penów. Dlatego przed rozpoczęciem terapii należy przetransportować insulinę do zbiornika, który jest o różnych pojemnościach w zależności od modelu pompy. Zaleca się aby po skończeniu insuliny, kolejna fiolka wtłaczana była do nowego pojemnika. W praktyce wygląda to tak, że doświadczeni diabetycy potrafią kilka razy wykorzystać zbiorniczek. Nie jest to bezpieczne, ale redukuje koszty obsługi pompy oraz terapii.

Od 04.03.2018 po wcześniejszych zapowiedziach Ministra Zdrowia o wprowadzeniu na listę refundacyjną, NFZ rozpoczął refundację zbiorniczków na insulinę przy odpłatności 30% pacjenta.

Zlecenie na pojemniki o kodzie P.134 (zbiornik na insulinę do OPI) wypisze lekarz ze specjalizacją:

- diabetologii

- pediatrii,

- perinatologii,

- endokrynologii

- diabetologii dziecięcej,

- chorób wewnętrznych,

- lekarz POZ (na przykład lekarze rodzinni).

Kontynuację w wypisie wniosku może prowadzić pielęgniarka lub położna.

Limit refundacji NFZ-u to 45 zł za 5 sztuk na miesiąc przy cenie 9 zł za pojemnik. Na dzień dzisiejszy pacjent przy zleceniu na 1 miesiąc (5 szt) dopłaci 13,50 zł a w przypadku wniosku na 3 miesiące 40,50 zł za 15 szt.

Cena wychodzi 2,70 zł za sztukę.

Refundację (zlecenie) na pojemniki do pompy insulinowej należą się pacjentom z cukrzycą typu I, leczonych pompą insulinową bez ograniczenia wieku.

data-matched-content-rows-num="3"      data-matched-content-columns-num="3"

body mass indeks BMI glukoza.pl

dorehabilitacji.pl porady z fizjoterapii

facebook glukoza.pl