Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Refundacja pompy insulinowej

 W Polsce od kilku lat działa program - refundacja indywidualnych pomp insulinowych. O refundację starać się mogą osoby do 26 roku życia i które zachorowały na cukrzycę typu 1 do 16 roku życia. Kwota refundacji to 100% kosztów które pokrywa NFZ. Warunki sprzętowe (model pompy insulinowej, producent) oraz wybór jednostek medycznych które będą wydawać pompy insulinowe, wybiera NFZ na drodze konkursu. Aby otrzymać pompę chory musi spełniać pewne warunki oraw kwalifikować się poprzez wskazania które stwierdza (diagnozuje) lekarz diabetolog. 

Wskazania  do refundacji NFZ zakupu osobistej pompy insulinowej dla chorych na cukrzycę dzieci, młodzieży i młodych dorosłych poniżej 26 roku życia.

1. „Efekt o brzasku” u osób z cukrzycą typu 1 po zakończonym okresie remisji*

2. Częste hipoglikemie u osób z cukrzycą typu 1 po zakończonym okresie remisji *

- ciężkie hipoglikemie > 1/rok

- hipoglikemie średniego stopnia > 4/tydzień

- brak możliwości osiągnięcia docelowej wartości HbA1c bez częstych epizodów

hipoglikemii > 4/tydzień

- zaburzenie odczuwanie typowych objawów hipoglikemii

3. Utrzymujące się podwyższone wartości HbA1c >6,5% , ale < 9%, pomimo intensyfikacji leczenia u pacjenta dobrze wyedukowanego w zakresie zasad intensywnej czynnościowej insulinoterapii, współpracującego z zespołem diabetologicznym oraz przestrzegającego zasad samokontroli (minimum 4 pomiary glikemii/dobę).

4. Osoby pracujące w trybie zmianowym, mające nieregularną aktywność szkolną lub zawodową, lub odbywające częste podróże ze zmianą strefy czasowej , z wartością HbA1c < 9,0%

5. Osoby uprawiające sport wyczynowo lub trenujące regularnie w klubie sportowym, z wartością HbA1c < 9,0%

6. Dzieci z cukrzycą typu 1 do 10 roku życia

W szczególnych przypadkach decyzję o refundacji pompy insulinowej może podjąć konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii po zapoznaniu się z dokumentacją chorego i zaciągnięciu opinii leczącego lekarza diabetologa (m.in. choroby towarzyszące, terapia kortykosteroidami)

Udostępnij

*Kryteria remisji wg Schölin A i wsp.: Diabet.Med.2011,28,156: Prawidłowe wartości glikemii w profilu dobowym przy zapotrzebowaniu na insulinę poniżej 0,3 j/kg m.g./dobę oraz stężenie peptydu C powyżej 0,5 ng/ml

Przeciwwskazania tutaj ...

Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, 2016 stanowisko PTD

Źródło: www.dk.viamedica.pl

 

data-matched-content-rows-num="3" data-matched-content-columns-num="3"