kontroluj cukrzycę z nami
A A A

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wymienniki białkowo - tłuszczowe

 Do 3 najważniejszych składników naszego pokarmu należą: węglowodany, białka oraz tłuszcze. Obliczanie wymienników białkowo-tłuszczowych jest bardzo przydatne w terapii za pomocą osobistej pompy insulinowej, gdzie możemy przedłużać i rozkładać podawanie insuliny do posiłku w postaci bolusów złożonych i przedłużonych. Jeśli korzystasz z penów (wstrzykiwaczy), znajomość wymienników białkowo-tłuszczowych również pomoże lepiej kontrolować glikemię. Osoby leczące cukrzycę tabletkami także powinny uważać na zbyt duże porcje zwłaszcza białka, gdyż i u nich glikemia zostanie podniesiona po posiłku białkowo-tłuszczowym.

Udostępnij

1WBT => 100 kcal białek i tłuszczów w danym produkcie

Ile kalorii dostarcza nam 1 g poszczególnych składników pokarmowych?

1 g węglowodanów= 4 kcal

1g białek =4 kcal

1g tłuszczów =9 kcal

Obliczanie

Na początek obliczanie WBT wydaje się trudne, jednak z czasem dojdziesz do wprawy. Stosunkowo proste jest obliczanie WBT w posiłkach złożonych tylko z tłuszczy i białek.

Produkty takie to mięso, wędliny, sery żółte, śmietana. Potrzebne będą Ci jedynie tabele kaloryczne, powszechnie dostępne w internecie, gdyż wartość kaloryczna takiego posiłku pochodzi tylko z białek i tłuszczów.

Przykład:

Produkty, które nie zawierają węglowodanów-dzielimy ilość kalorii przez 100 i uzyskujemy ilość WBT.

np. śledź w oleju 100g

białka-16,4

tłuszcze-26,5

węglowodany-0,0

kcal-301

Najprościej, dzielimy 301 kcal na 100 = 3,00 WBT

Obliczenia trochę bardziej się komplikują, kiedy zjemy np. chleb z masłem i serem lub/ i z kiełbasą. W takiej sytuacji musimy oddzielnie obliczyć wartość kaloryczną dla wędliny, sera oraz masła, i oddzielnie wartość WW dla węglowodanów. Ale nie zniechęcajcie się!

Można sobie ułatwić życie jeśli kupujecie te same sery i wędliny. Przecież każdy ma ulubione produkty. Po jakimś czasie będziecie wiedzieć, że plaster waszej ulubionej szynki wielkości ok. 1/2 dłoni ma tyle a tyle WBT.

glukoza.pl

data-matched-content-rows-num="3" data-matched-content-columns-num="3"