Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Pieczarki a cukrzyca

 Pieczarki białe jako grzyby hodowlane są bardzo często wykorzystywane w kuchni. Stanowią duże źródło składników odżywczych jak białko, błonnik pokarmowy, tłuszcze przyswajalne. Ponadto znajdziemy potas, selen, miedzi i jod. Bogate są również witaminę A, E, B.

 Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Penn State's College of Agricultural Sciences wskazują na ochronny wpływ pieczarek w profilaktyce rozwoju cukrzycy typu 2. Znajdujące się w nich substancje dostarczają pożywki florze bakteryjnej jelita która odpowiada za gospodarkę węglowodanową (rozkłada cukry). Są to krótko-łańcuchowe kwasy tłuszczowe. Pieczarki w tym przypadku działają jak tzw prebiotyk czyli żywe, korzystne bakterie, które są wprowadzane do układu trawiennego.

 Badania zostały przeprowadzone na myszach i opublikowane w ostatnim wydaniu Journal of Functional Foods. Jedna grupa myszy miała florę bakteryjną a druga była wyjałowiona z bakterii. Po podaniu pieczarek stwierdzono odbudowę mikroflory u mysz. Wytworzyły się w/w krótko-łańcuchowe kwasy tłuszczowe. Następnym krokiem będą badania na ludziach.

Spożywanie białych pieczarek (ok 85 gram dziennie) może wpływać pozytywnie na mikroflorę w jelitach co poprawi gospodarkę glukozy w wątrobie.

 

Źródło https://news.psu.edu/

 

 

 

data-matched-content-rows-num="3"      data-matched-content-columns-num="3"