TREG – metoda na opóźnienie rozwoju cukrzycy typ 1

TREG – sposób na opóźnienie rozwoju cukrzycy typu 1 przy użyciu terapii wykorzystującej komórki układu odpornościowego. 

Od kilku lat polskich diabetyków interesuje wiadomość na temat nowości w leczeniu cukrzycy typ 1 stworzonej przez polskich naukowców z Gdańska. W 2019 r metoda przeszła do trzeciej fazy badań klinicznych. Środki finansowe naukowcy z GUMed otrzymali z unijnego programu Horyzont 2020.

W planach jest wprowadzenie dostępności komercyjnej w drodze tzw. wyjątku szpitalnego. Jest to procedura pozwalająca na oferowanie leku przed jego rejestracją centralną, na podstawie statusu ATMP (Advanced Therapy Medicinal Products) przyznanego przez Europejską Agencję Leków (EMA). Jest dopuszczona wyłącznie na terenie szpitala, w którym produkowany jest lek, pod opieką i na odpowiedzialność konkretnego lekarza.  

Nie jest to lek na cukrzycę, a sposób na opóźnienie pełnoobjawowej cukrzycy typ 1. Działa jak antysupresant po transplantacjach, nie powodując jednak skutków ubocznych. Lek (szczepionka) jest skuteczna jedynie u osób ze świeżo zdiagnozowaną chorobą, gdzie trzustka nadal produkuje insulinę. Szczepionka hamuje rozwój choroby, spowalnia i łagodzi objawy, przedłużając okres remisji. Szczepionka jest w fazie badań, i nie wiadomo, jak długo okres remisji będzie trwał.

Jak się zakwalifikować do programu testowania szczepionki przeciwko cukrzycy typu 1?

 Aby zostać wstępnie zakwalifikowanym do programu badawczego „Terapia komórkowa cukrzycy typu 1 w oparciu o namnożone sztucznie limfocyty regulatorowe CD4+CD25+CD127- oraz przeciwciało anty-CD20 – badanie randomizowane”, należy spełnić szereg wstępnych warunków:

  • wiek 8-16 lat

  • polskie obywatelstwo

  • masa ciała > 30 kg oraz BMI między 25 a 75 percentylem na siatce centylowej BMI (bez nadwagi i niedowagi)

  • wczesna faza cukrzycy typu 1 – pierwsze 3 miesiące trwania choroby lub 8 miesięcy trwania cukrzycy jeśli pacjent otrzymuje insulinę w dawce poniżej 0,3j/kg wagi ciała/dobę

  • poziom C-peptydu na czczo przy rozpoznaniu cukrzycy >0,7 ng/ml przy glikemii nie wyższej jak 130 mg/dl

  • dodatnie miano autoprzeciwciał potwierdzających destrukcję komórek beta trzustki ( anty-GAD – przeciw dekarboksylazie kwasu glutaminowego, ICA – przeciwwyspowe, IAA – przeciwinsulinowe) – wysokie miano jednego z przeciwciał (4-krotność normy) lub niskie miana dwóch lub trzech przeciwciał (2-4-krotność normy).

  • całkowite zapotrzebowanie na insulinę < 0,5 j./ kg masy ciała/ dobę oraz brak tendencji do zwiększania się zapotrzebowania w kolejnych tygodniach terapii insulinowej

  • nieprzyjmowanie na stałe innych leków poza insuliną (nie dotyczy witaminy D)

  • brak chorób współistnijących oraz przebytych w szczególności: zaburzeń układu krwiotwórczego (niedokrwistość, limfopenia, neutropenia, małopłytkowość), nowotworów, zakrzepicy, nadciśnienia tętniczego, makroalbuminurii, retinopatii, niedoboru IgA, układowych zakażeń grzybiczych, aktywnego zakażenia wirusem EBV, przebytego lub aktywnego zakażenia wirusem HIV, HCV, HBV, prątkiem gruźlicy, krętkiem kiły.

 Leczenie może być jedynie zastosowane u osób, które mają wole współpracy z lekarzami, posiadają wystarczającą wiedzę na temat cukrzycy i jej kontroli oraz nie cierpią na zaburzenia emocjonalne, takie jak depresja, zaburzenia odżywiania, nałogi.

Gdzie się zgłosić?

Jeśli uważasz, że twoje dziecko spełnia powyższe kryteria, zadzwoń na podany niżej numer telefonu lub napisz maila na:

Klinika Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii UCK w Gdańsku http://www.uck.gda.pl

Dr n.med Ilona Derkowska – e-mail: itechmanska@hotmail.com

Lek. Magdalena Żalińska – e-mail: magda.zalinska@gmail.com

Oddział Diabetologii Dziecięcej – tel. 58 349 2815, 58 349 2890

 Przed wykonaniem telefonu, należy odnaleźć dokumentację medyczną z okresu diagnozy choroby oraz przygotować informacje na temat powyższych kryteriów. Dla osób, które zakwalifikują się do programu, terapia jest bezpłatna. Terapia jest finansowana grantu naukowego STRATEGMED.

prof. dr hab. med. Małgorzata Myśliwiec-e-mail:  mysliwiec@gumed.edu.pl tel. 58 349 28 98

Ostateczna decyzja, kto zostanie przyjęty do programu, należy do kliniki.

Podobne wpisy