Szczepienie dziecka chorego na cukrzycę

  Każde dziecko chore na cukrzycę powinno przejść szczepienia zgodnie z aktualnym programem szczepień ochronnych (PSO – Program Szczepień Ochronnych). Rekomenduje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. 

 Według PSO 2015 obowiązkowe (grupa ryzyka) są szczepienia przeciwko Streptococcus pneumoniae od 2 – go do 5 – tego roku życia (szczepionka 10 – lub 13 – walentną) oraz zalecane od 6 roku życia do starości szczepionka 13 – walentną. Zaleca się coroczne szczepienie dzieci powyżej 6. miesiąca życia i osób dorosłych przeciwko grypie. Należy zachęcać do szczepienia przeciwko ospie wietrznej, ponieważ zachorowanie na nią może być przyczyną poważnej dekompensacji cukrzycy. 

 Od 1996 roku wszystkie urodzone dzieci są objęte szczepieniem przeciwko WZW typu B, a od 2000 roku szczepiona jest także młodzież w 14. roku życia. Szczepienie jest zalecane wszystkim chorym. Obowiązuje aktywne wychwytywanie osób niezaszczepionych w każdym wieku i szczepienie według schematu 0, 1, 6 miesięcy. W sytuacji gdy u wcześniej zaszczepionych stwierdza się miano przeciwciał anty-HBs < 10 j.m./l, zaleca się rewakcynacje 1– 3 dawkami szczepionki. Jeżeli nie uzyska się ochronnego stężenia przeciwciał po podaniu 3 dawek szczepionki (4 –12 tyg. od ostatniego szczepienia), odstępuje się od dalszych szczepień. Przed każdym szczepieniem obowiązuje badanie lekarskie.

Zgodnie z aktualnym Programem Szczepień Ochronnych (PSO) oraz rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, dzieci chore na cukrzycę powinny być szczepione zgodnie z zaleceniami dotyczącymi grup ryzyka. Oto szczegóły dotyczące szczepień:

  1. Szczepienia przeciwko Streptococcus pneumoniae – Dzieci w grupie ryzyka (w tym dzieci z cukrzycą) powinny być szczepione szczepionką 10- lub 13-walentną przeciwko Streptococcus pneumoniae w wieku od 2 do 5 roku życia. Zaleca się także podawanie szczepionki 13-walentnej dzieciom powyżej 6. roku życia aż do dorosłości.
  2. Szczepienie przeciwko grypie – Coroczne szczepienie przeciwko grypie jest zalecane dzieciom powyżej 6. miesiąca życia oraz dorosłym, szczególnie w grupach ryzyka, w tym wśród osób z cukrzycą.
  3. Szczepienie przeciwko ospie wietrznej – Szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest zalecane, ponieważ zachorowanie na ospę może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak dekompensacja cukrzycy.
  4. Szczepienie przeciwko WZW typu B – Od 1996 roku wszystkie dzieci są objęte szczepieniem przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), a od 2000 roku również młodzież w 14. roku życia. Szczepienie przeciwko WZW B jest zalecane wszystkim chorym na cukrzycę. W przypadku osób, które wcześniej otrzymały szczepionkę, ale ich miano przeciwciał anty-HBs jest poniżej 10 j.m./l, zaleca się rewakcynację 1–3 dawkami szczepionki. Jeśli po 3 dawkach nie uzyska się ochronnego poziomu przeciwciał, dalsze szczepienie nie jest zalecane.
  5. Badanie przed szczepieniem – Zanim dziecko przejdzie szczepienie, obowiązkowe jest wykonanie badania lekarskiego, co jest standardem w przypadku dzieci z cukrzycą.

Te zalecenia są zgodne z Programem Szczepień Ochronnych, a aktualne informacje o szczepieniach są dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia lub u lekarza prowadzącego. Warto na bieżąco monitorować zmiany w programie szczepień, ponieważ mogą one ulegać modyfikacjom.

Źródło: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę www.dk.viamedica.pl  

Podobne wpisy