Cukrzyca typu 1 – leczenie
Do głównych form leczenia cukrzycy typu 1 należy:
1. Insulinoterapia.
Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, osoby chore na cukrzycę typu 1 bezwzględnie powinne podczas leczenia przyjmować insulinę. Do okresu leczenia insulinoterapią dodać należy również czas remisji choroby (dotyczy głównie cukrzycy typu 1 i LADA). Zaleca się stosowanie wielokrotnych podskórnych dawek insuliny przy użyciu pena lub ciągłego podawania insuliny za pomocą osobistej pompy insulinowej:
– do każdego posiłku
– do ewentualnych korekt glikemii 2 godziny po posiłku
– do ewentualnych korekt glikemii podczas choroby
– do ewentualnych korekt glikemii podczas wysiłku fizycznego
– znajomość fizjologicznej ilość insuliny jaką nie powinno się przekraczać
Długotrwałe stosowanie ponad fizjologicznych ilości insuliny może prowadzić do niekorzystnych zmian (powikłań), a także nadmiernego przyrostu masy ciała.
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korekty dawek insuliny w odpowiedzi na:
– zmiany w posiłkach (np. znajomość indeksu glikemicznego, przeliczania ww i wbt)
– zmiany stylu życia (np. reakcja na zmiany w pracy)
– zmiany w aktywności fizycznej
– na wczesne objawy (indywidualne) hipoglikemii.
Należy zapamiętać – warunkiem skutecznego leczenia jest prowadzenie samokontroli glikemii z użyciem glukometru i odnotowywanie tego w dzienniczku. Wykorzystać można również programy komputerowe, systemy CGM. Ułatwiają one optymalizację wyrównania cukrzycy szczególnie u pacjentów z częstymi epizodami hipoglikemii, hipoglikemią nocną, hipoglikemią ciężką czy dużymi dobowymi wahaniami glikemii.
3. Dieta.
Każda osoba chora na cukrzycę powinna zaznajomić się z zdrową dietą opartą na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Umiejętne dobieranie produktów podawane w pięciu posiłkach dziennie, obniża znacząco powstawanie powikłań cukrzycowych. Wiedzę na temat odpowiedniej diety każdy diabetyk powinien uzyskać po konsultacji z dietetykiem.
4. Aktywność fizyczna (sportowa).
Cukrzyca typu 1 nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu przez diabetyków. Jednak aby sport (aktywność fizyczna) był bezpieczny dla osoby chorej musi znać swój organizm i jego reakcję na wysiłek fizyczny. Rodzaj wykonywanej aktywności sportowej detrminuje do wprowadzania odpowiedniego przygotowania np:
– wysokokaloryczne śniadanie przed startem
– rozpoczynanie wysiłku przy indywidualnie dobranym wysokim poziomie glukozy we krwi
– częstotliwość podawanie węglowodanów prostych w odpowiedzi na zapotrzebowanie
Wysiłek fizyczny należy zaczynać po konsultacji z lekarzem diabetologiem przy współpracy z przeszkolonym fizjoterapeutą lub trenerem personalnym.
data-matched-content-rows-num=”3″ data-matched-content-columns-num=”3″